Σε εγκεκριμένο πολιτιστικό πρόγραμμα,  που υλοποιήθηκε από μαθητές και καθηγητές του Γυμνασίου Κυθήρων, έγινε αναδρομή και μελέτη της ιστορίας του σχολείου μας από την ίδρυσή του έως σήμερα. Στα πλαίσια του προγράμματος με συντονισμό των υπεύθυνων καθηγητών Γιώργου Λουράντου, Μαρίας Μιλιγκάκη και της Διευθύντριας Σταυρούλας Φατσέα οι μαθητές μελέτησαν ιστορικά έγγραφα και αρχεία του σχολείου. Κατά τη διάρκεια της τρέχουσας σχολικής χρονιάς, επιφανείς απόφοιτοι του ιστορικού Γυμνασίου Κυθήρων συνομίλησαν με τα παιδιά, διηγήθηκαν ιστορίες από τα δικά τους χρόνια και μοιράστηκαν τις εμπειρίες τους, τις αναμνήσεις από τους καθηγητές τους, τις χαρούμενες στιγμές και τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν, όταν ήταν μαθητές. Συγκεντρώθηκαν πολλές φωτογραφίες οι οποίες, μετά από ψηφιακή επεξεργασία  και αφού τοποθετηθούν σε ξύλινες χειροποίητες κορνίζες, θα αποτελέσουν μόνιμη φωτογραφική έκθεση στους χώρους του σχολείου. Ευχαριστούμε θερμά  την κ. Ελένη Χάρου που πρόθυμα δάνεισε αρκετές ιστορικές φωτογραφίες ώστε να ψηφιοποιηθούν για την έκθεση,  τους γονείς και συγγενείς των παιδιών που μοιράστηκαν αρκετές φωτογραφίες από τα προσωπικά τους αρχεία, το συμπατριώτη  κ.Βαλέριο Καλοκαιρινό, που έκανε την επεξεργασία και την εκτύπωση και τη Σχολική Επιτροπή που ανέλαβε το κόστος της συγκεκριμένης έκθεσης.  Οι μαθητές Θεοδώρα Πρωτοψάλτη και Κωνσταντίνος Πενταγιώτης βιντεοσκόπησαν  τις  ομιλίες των αποφοίτων που έγιναν στην τάξη  και οι  καλύτερες στιγμές του προγράμματος αποτυπώνονται στο βίντεο που επιμελήθηκε η Διευθύντρια Σ. Φατσέα.

1 × one =